Mycket fint skick!
Summit Jacket Junior från Helly Hansen är en mångsidig skidjacka för barn som kombinerar värme, komfort och väderskydd. Jackan är tillverkad med HELLY TECH® Performance 2-lagerskonstruktion, vilket gör den vattentät, vindtät och andningsbar – lämplig för både skidåkning och vinterlek.
Yttermaterialet är behandlat med en vattenavvisande finish och är PFC-fritt, medan PrimaLoft® BLACK Eco-isoleringen, tillverkad av 100 % återvunnet material, säkerställer att barnet håller sig varmt. Den avslappnade passformen och de förskurna ärmarna ger god rörelsefrihet i backarna.
Praktiska funktioner som justerbar fåll och snöskydd, reflexdetaljer och en Life Pocket+ för att skydda mobiltelefonens batteri gör jackan funktionell i användning.
Detaljer
HELLY TECH® Performance 2-lagerskonstruktion
Vattentät, vindtät och andningsbar
PrimaLoft® BLACK Eco-isolering
Justerbar fåll
Snöskydd
Life Pocket+® skyddar mobiltelefonens batteri i kylan
Förskurna ärmar för rörelsefrihet
Reflexer
PFC-fri
Avslappnad passform